Skuteční komerční včelaři se v té době dali spočítat na prstech jedné ruky. Prvních valných hromad se proto zúčastňovali nadšenci s nejrůznějším zaměřením. Kromě včelařů, zpracovatelů včelích produktů a obchodníků s medem to byli výrobci včelařských potřeb a pomůcek, právníci, daňoví poradci, ale i včelaři teoretici či výrobci větrných elektráren. Ti všichni viděli šanci ve využití svého oboru v souvislosti se včelařstvím.
Řada původních členů sekce očekávala, že jim bude poskytován kompletní servis v odbytu medu, tj. zajištění výkupu, zpracování a distribuce, garantována cena medu. Takové možnosti pochopitelně sekce mít nemůže, pravidla hry určuje trh.
Postupně se činnost sekce komerčních včelařů zaměřila na tyto cíle:
- „Pojmenování“ konkrétních problémů ve včelařství a hledání způsobu jejich řešení
- Organizování přednášek a seminářů
- Pořádání tematických zájezdů do zahraničí s možností seznámit se s úrovní včelaření v jednotlivých zemích
- Zajištění výroby a distribuce etiket a víček na sklenice
- Spolupráce s Výzkumným ústavem včelařským v Dole
Největší hodnota a hlavní smysl sekce jsou v pravidelných setkáních mezi jednotlivými včelaři, výkupci a zpracovateli včelích produktů. Komerční včelaři si nejsou konkurenty, ale partnery. Tato myšlenka nám umožňuje navazovat užitečné kontakty a získávat cenné informace pro své provozy. Přesvědčili jsme včelařskou veřejnost, že včelařství nemusí být jen drahý koníček, nýbrž možný způsob obživy. Především z pohledu zemědělství je to optimistické konstatování. Ze statistik ČSV je patrné, že přibývá včelařů s větším počtem včelstev, tedy těch, kteří koketují s komerčním pojetím tohoto oboru. Členové sekce už tedy nestojí na okraji dění, ale stávají se tahouny našeho včelařství.
Logickým pokračováním našeho snažení je spolupráce se zahraničními komerčními včelaři. V rámci Evropské unie pracuje Evropská asociace komerčních včelařů (EPBA), na jejíž valnou hromadu konanou v Řecku v roce 2003 jsme byli pozváni jako hosté. Zde jsme měli možnost získat cenné informace o aktuálních problémech včelařství v jed-notlivých zemích. Diskutována byla především cena a distribuce medu, problém antibiotik v importovaných medech, rezidua agrochemikálií v medu, pojem kvalita medu, dotační politika, nemoci včel a způsoby jejich léčení v jednotlivých zemích.
Pro Evropu je profesionálním včelařem ten, který obhospodařuje více jak 150 včelstev. Dotace je nutné dělit mezi hobby a pro¤ sféru pevně daným poměrem.
Bylo nám umožněno shlédnout (naštěstí jen na videu) životní cyklus úlového brouka Aethina tumida, který se dostal s ovocem z Jižní Afriky do Sřední a Severní Ameriky. Zde se úspěšně vyvíjí v zeměpisných šířkách shodných s našimi. Nebezpečí zavlečení tohoto parazita do Evropy díky globalizaci je reálné.
V závěru valné hromady jsme byli společně s komerčními včelaři z Maďarska a Kypru přijati za řádné členy EPBA (European Professional Beekeepers Association). Následně se zástupci České republiky přihlásili k pořadatelství valné hromady EPBA v roce 2004.
Tato valná hromada se uskutečnila ve dnech 6.–9. února 2004 v Kralupech nad Vltavou. Jednání se zúčastnili delegáti z Francie, Německa, Holandska, Rakouska, Řecka, Maďarska, Kypru a Česka. Bylo sympatické, že si na o¤ciální přivítání našel čas předseda Českého svazu včelařů Mgr. Sojka, který strávil s účastníky valné hromady páteční večer.
Na 7. zasedání EPBA byla projednávaná témata velice aktuální, jako například mor včelího plodu, rezidua antibiotik v medu, falšování medu sirupy, volný, nekontrolovaný prodej pesticidů a herbicidů zemědělcům k ošetření rostlin, problematika zvyšování spotřeby medu. Zájmy včelařů je nutné v Evropské unii prosazovat jednak přes profesní organizace, jednak cestou zástupců prosazujících národní zájmy. Dr. Albert Becker z Francie vystoupil s přednáškou na téma dopad stopových množství reziduí běžných pesticidů na zdraví člověka a psychomotorický vývoj dětí.
Součástí programu pro delegáty EPBA byla exkurze ve Výzkumném ústavu včelařském v Dole a návštěva u komerčního včelaře přítele Táborského v Lomu u Mostu. Organi zací valné hromady v roce 2005 byli pověřeni včelaři z Maďarska, novým předsedou EPBA byl na následující tříleté období zvolen Dr. Berger z Německa.