Teorií je mnoho, počínaje tvrzením, že k dlouhověkosti přispívá hojná konzumace medu a čerstvé mateří kašičky, konče poznámkami, jak včelařům prospívá pobyt na včelnici daleko od manželky, nejlépe však ve včelíně s kanapem. Svou roli jistě hraje kromě výživy, pobytu v klidu přírody, nutná fyzická aktivita, také pak společenský kontakt s ostatními chovateli a zájemci o včelí produkty. V neposlední řadě potřeba stále vstřebávat nové informace. Podobně jako v refrénu „To dobrej řidič zná“, musí toho včelař ve své mysli obsáhnout a aktualizovat víc než jen to, jak krmit včely a vytáčet med. Je biologem, chemikem, fyzikem, konstruktérem, ekonomem, právníkem, logistikem. Dalších sedmero řemesel si přidejte sami podle vlastních zkušeností. Shrnuto a podtrženo, nemá čas stárnout.
V následujících článcích vám nabídneme ve výše uvedených souvislostech zamyšlení docenta a včelaře Karla Sládka. Soukromý průzkum Karla Mišoně. Návštěvu na farmě Cihlářových, kde je včelám podřízen životní styl celé rodiny, a také u Antonína Havlíčka (78), který nedá dopustit na pergu.
Pokud je včelaření elixírem života také pro vás, nezapomeňte nám do redakce napsat. Dopisy oskenujeme a vyvěsíme na www.modernívcelar.eu. Naši adresu najdete v tiráži.
Zapojit se také můžete na facebooku mezi lidi, kteří se cítí být jen hosty ve světě včel a včelařství je pro ně životním postojem. Protože se tato skupina lidí rozšířila za 8 let trvání na více než pět tisíc lidí, je třeba si vybrat svou užší oblast zájmu. https://www.facebook.com/groups/167570261800/?fref=ts.