Možnost zakoupit toto číslo.
Toto číslo již nelze na e-shopu PSNV zakoupit.2018/1/0
Včely, včelaři a včelaření. V současnosti jde o obor a proces, který se významně podílí na společenském a hospodářském životě Česka. Včelaři se při vyslovení těchto pojmů představí moderně spravované činnosti. Je to přirozené, vždyť podle údajů za rok 2015 bylo v tomto sektoru evidováno 54 416 včelařů, z toho 3 195 bez včelstev. Vraťme se však na začátek do historie, abychom poznali a pochopili, o jaký fenomén jde a jak je využizelný při léčbě lidí, v tzv. apiterapii.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/4
Milí věrní a noví čtenáři,
už je to tak. Skryté v útrobách úlu, často zavátých sněhem, začínají matičky plodovat. Dny se už nějaký ten den prodlužují a vůbec svítá na časy! Byť se pobyt u úlů omezuje jen na poslech, jestli je za tenkou stěnou slyšet nějaký život. Pokud však nemáte jako včelaři třetího tisíciletí ve včelstvu čidlo a nesledujete dění on-line u pracovního stolu s hořícím krbem za zády. Určitě vás k úlům přivede povinnost smést z podložek měl kvůli vyšetření na varroózu.
2018/1/4
Propagovat včely se dá na sto a jeden způsob. Poláci, patřící mezi světovou včelařskou špičku, na to šli neotřele a jako správní patrioti za pomoci svého kultovního auta. Tedy nikoli jednoho, ale rovnou třinácti maluchů. Na trase dlouhé 1 680 kilometrů vedoucí z Krakova, kde se vyjíždělo 8. září 2017, až do severopolského Košalínu (Koszalin) na 35. všepolské včelařské dny, které se konaly 15.–17. 9. Pravda, jeden fiátek zůstal kvůli poruše v Sądeckim Bartniku, ale ostatní neohroženě směřovaly k Baltu.
2018/1/5
Vláda České republiky schválila 6. prosince 2017 národní dotační programy pro zemědělství na rok 2018. Z národních zdrojů získá zemědělství 2,05 miliardy korun. Podmínky pro podávání žádostí zveřejní Ministerstvo zemědělství na svých webových stránkách www.eagri.cz.
2018/1/5
Českobudějovičtí včelaři slavili během celého roku pod patronací Okresního výboru Českého svazu včelařů 150. výročí organizovaného včelaření ve svém regionu. Třešničkou na dortu byl samotný závěr oslav, a sice rekonstrukce starého lidového zvyku obchůzky svatého Ambrože.
2018/1/5
Spolek Maja připravuje na letošní podzim druhý ročník mezinárodního festivalu včelařských filmů MajaBeeFest 2018. Přehlídka se uskuteční v Plzni ve dnech 22.–23. září 2018.
2018/1/5
Víte, že v členských zemích Evropské unie se v roce 2016 evidovalo 600 000 chovatelů včel a 16 milionů včelstev?
2018/1/6
Biologické centrum Akademie věd České republiky, v. v. i., připravilo dne 30. listopadu 2017 setkání vědců napříč akademickými a univerzitními pracovišti našeho státu, kteří se věnují výzkumu včel.
2018/1/7
Nizozemští včelaři již nyní chystají první mezinárodní konferenci o přírodním včelaření Learning from the Bees, která se bude konat od 31. srpna do 2. září 2018 v Doornu poblíž Utrechtu.
2018/1/8
Začátek kalendářního roku vybízí k pátrání, jak je tomu aktuálně s vypsanými dotačními programy jednotlivých krajů. Zatímco například hlavní město Praha nebo Jihočeský kraj příjem dotačních žádostí zajímavých pro včelaře směřovaly na už samotný konec loňského roku, případně prvé dny letoška, tak jiné kraje ještě ve druhé dekádě prosince na svých webových stránkách neuváděly pro rok 2018 žádný dotační program. Výzvy vypsaly čtyři kraje.
2018/1/8
Český trh s medem prochází důležitou proměnou. Spotřeba medu po několika letech prokazatelně vzrostla (Český statistický úřad 2016). Současně s tím lidé objevují a více poptávají med mimo zavedenou nabídku supermarketů. Oba tyto trendy přitom v sobě nesou zajímavou příležitost pro české včelaře. K úspěšnému využití této příležitosti je třeba znát odpověď na otázku, co spotřebitelé chtějí. Zjednodušeně „kvalitní med“. Mnohem složitějším problémem je, co si lidé pod pojmem „kvalitní med“ představují?
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/10
2018/1/11
Chování živočichů člověka vždy fascinovalo. V jejich sklonech lidé nacházeli paralely se svým životem a mnohdy se jimi inspirovali pro svůj vlastní život. Obor zabývající se chováním zvířat se nazývá etologie a chováním lidí v reflexi mravní zodpovědnosti zase etika. Obojí má podobnost se slovem éthos. O vztazích mezi etologií včel a lidským étosem si přečtete v Moderním včelaři 1/2018 v jeho tištěné nebo elektronické verzi.
Fotoarchiv IMYB
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/13
Vítězem 16. ročníku soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku se stala Včelí farma Cihlářovi z Kopeče na Mělnicku. Pojďme se o ní společně dozvědět více.
2018/1/16
Antonín Havlíček (78) začal včelařit až ve středním věku. Od mládí toužil mít svoje včely. Byl to velký sen, který realizoval, když v roce 1970 postavil rodinný dům. Včelařil na zahradě u domu v Česticích v podhůří Šumavy. Pečoval až o třicet včelstev na dvou stanovištích. Pro pokročilý věk a zdravotní problémy včelařský provoz vloni předal synovi. Jen co se trochu zotavil, cítil velký „včelařský absťák“.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/17
Na Sněmu PSNV-CZ jsem v sobotu 4. listopadu 2017 dostal během čekání na opozdilce příležitost seznámit auditorium s prospěšností medu trochu netradičně, s nadsázkou a úsměvem. Přítomné členy Pracovní společnosti nástavkových včelařů jsem oslovil jako Partu Solidních Novátorů Včelařství (PSNV).
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/18
Že je včelaření elixírem života, neplatí jen pro včelaře. Vše dobré, co včely představují, oceňují také lidé takříkajíc mimo obor. Právě na to vsadil mezinárodní hotelový řetězec AccorHotels, který si zakládá na jedinečné podobě nabízených pokojů.
2018/1/19
Polská firma Sądecki Bartnik (www.bartnik.pl), která je největším polským zpracovatelem medu, vydává řadu odborných včelařských knih. Letošní novinkou je mj. titul Miód naturalny w medycynie i farmacii (Přírodní med v lékařství a farmacii). Autorem knihy je A. I. Tichonov, člen Ukrajinské akademie věd. Knihu do polštiny přeložil spolupracovník Moderního včelaře prof. Bogdan Kędzia. Vzhledem k jazykové blízkosti může být knížka užitečná také pro českého uživatele. Kapitoly o obecných vlastnostech medu jsou totožné s informacemi, které jsou k dispozici v naší včelařské literatuře.
2018/1/19
Moderní včelař vás na konci roku 2016 informoval o knížečce Žít s moudrostí včel, kterou v Karmelitánském nakladatelství vydal náš kmenový spolupracovník Karel Sládek. Většina včelařů nemá v oblibě jen své včely, ale obdivuje celou přírodu. Nejinak on.
2018/1/19
Útlý překlad z ruštiny pod českým názvem Mateří kašička a propolis je dílem nespecifikovaného kolektivu autorů. Publikaci vydalo nakladatelství Eugenika 2017, zaměřené na alternativní styl života.
2018/1/19
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vydala jako speciální číslo svého časopisu Příroda (č. 36/2017) Červený seznam ohrožených druhů České republiky – Bezobratlí. Editory jsou Radek Hejda, Jan Farkač a Karel Chobot.
2018/1/20
Včela medonosná je bezpochyby nevídaným příkladem toho, jak těsné sociální vazby a kolektivní potřeby daného společenství dokážou cíleně řídit fyziologické procesy jedinců společenství, a to se schopností nejen změnit rychlost stárnutí, ale dokonce i vybudit procesy omlazení. Více prozradí autorka v Moderním včelaři 1/2018.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/25
To, co se nezdařilo brazilským včelařům v 50. letech minulého století, zvládla evoluce poháněná přírodním výběrem na Portoriku na tucet včelích generací. Čtěte v tištěném Moderním včelaři a dozvíte se víc o tom, že se některé včely dokáží vypořádat s roztoči lépe, než jiné.
Mapa Portorika. Seabury J. B. 1903. Porto Rico: the land of the rich port. New York, Boston, Chicago: Silver, Burdett and Company. Wikimedia Commons.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/27
Vojtěch Lešetický ve své knize Rozumové včelařství⁕ stručně shrnul všechny tehdy uváděné včelí nemoci či projevy, které byly po určitou dobu za nemoci považovány. Kromě úplavice tak popsal vláknitou plíseň v zažívacím ústrojí včel, náčelničku neboli rohůvku, „pohankovou nemoc“ a hniloplod, který měl mít tři stádia: slabost čili májovou nemoc, bezletnost a nakonec včelí vzteklinu čili včelotoč. Některé názvy chorob jsou dnešnímu čtenáři jasné, jiným nerozumí. Na následujících řádcích přinášíme vysvětlení tzv. těšínské nemoci včel.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/28
V neděli 3. 12. 2017 mohli diváci ČT 2 sledovat slavnostní vyhlášení 16. ročníku soutěže pro nejlepší české vědce Česká hlava. Mezi laureáty přebírajícími v prostorách Vysoké škole ekonomické v Praze nejvyšší ocenění, kterého může vědec v České republice dosáhnout, byl specialista na virus deformovaných křídel včel. V kategorii Doctorandus – přírodní vědy, cena společnosti Veolia Česká republika zvítězil Mgr. Karel Škubník z brněnské Masarykovy univerzity.
2018/1/28
Včela je v současnosti ohrožena celou řadou faktorů, jako jsou změny životního prostředí a bakteriální či virové infekce. V současnosti jsou známé téměř dvě desítky virů infikujících včelu medonosnou (Apis mellifera). Mezi nejrozšířenější z nich se řadí virus deformovaných křídel. Stejně jako mnohé jiné včelí viry ho přenáší parazitický roztoč kleštík včelí (Varroa destructor), který je rozšířen téměř po celém světě s výjimkou Austrálie. Právě o tom píše Karel Škubník, který za svou práci dostal ocenění Česká hlava 2017.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/30
Většina včelařů si v současnosti uvědomuje nutnost chránit svá včelstva proti varroóze a zabývá se různými možnostmi její léčby. Přesto řada včelařů u svých včelstev nemonitoruje aktuální napadení kleštíkem. Pravidelný monitoring je však naprosto zásadní pro zvládání varroózy. Čtenáři se také dozvědí o přípravku Varroa EasyCheck® od firmy Véto-pharma a o výsledcích terénního testu prováděného v roce 2017 v České republice ve spolupráci s Mendelovou společností pro včelařský výzkum.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/33
V apiterapeutické rubrice přinášíme další příspěvky autorů, kteří vystoupili na Mezinárodní apiterapeutické konferenci, kterou přádala Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., 27.–28. října 2017 v Kdyni. Tentokrát jde o příspěvek Elżbiety Hołderna-Kędzia z Polska.
K včelím produktům často používaným v apiterapii náleží látky sbírané včelami z rostlin a jimi částečně přepracované, například med, propolis, rouskovaný i úlový pyl. Rovněž produkty vytvářené ve včelím organismu, jmenovitě mateří kašička, včelí jed a vosk. K méně známým včelím produktům se počítají trubčí plod (larvy trubců ve věku 9–12 dní), osyp včel (mrtvé včely padlé v době zimování) a rovněž larvy zavíječe voskového, které se živí včelím voskem.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/36
Vládní strategii v oblasti vzdělávání formuluje Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020 (Usnesení vlády č. 538, 2014). Jednotlivé rámce pro dílčí etapy vzdělávání formuluje doplněný Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání, který vstoupil v platnost 1. 9. 2012. V jeho rámci je téma včela medonosná nejčastěji zařazováno do vzdělávací oblasti Člověk a příroda, a to konkrétně do vzdělávacího oboru Přírodopis.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/38
Výroba potravín v bio-kvalite je jednoznačne rastúci celosvetový trend a to nielen v západnej Európe. Podľa štatistík švajčiarskeho inštitútu FiBL Čína sa stala štvrtým najväčším trhom s bioprodukciou potravín po USA, Nemecku a Francúzsku v roku 2016 (Global Biomarkt. FiBL-AMI- Erhebung 2016). Slovensko má ideálne podmienky pre produkciu medov v bio-kvalite. Existuje množstvo horských oblastí, kde sa poľnohospodárska produkcia nedostane a práve tu sú vhodné podmienky pre produkciu vysoko kvalitných včelích produktov. Ceny za bio-včelie produkty sú aj 4-násobne vyššie v porovnaní s tými konvenčne vyprodukovanými. Je tu však problém. Roztoč Varroa.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/40
Na stránkách tohoto časopisu jistě není potřeba připomínat, že med je přírodní sladká látka produkovaná včelami medonosnými. Přesná definice medu je dána Směrnicí Rady 2001/110/ES o medu. Tato směrnice také uvádí, že „med nesmí pokud možno obsahovat cizorodé organické nebo anorganické látky, které nepatří do jeho složení“. V článku se odborníci z Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, Brno věnují problematice reziduí antimikrobních veterinárních léčiv, které se mohou v medu vyskytnout. (Antimikrobika jsou léčivé látky, které působí proti mikroorganismům vyvolávajícím nakažlivá onemocnění.)
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2018/1/42
Přednáškový cyklus Pražská včelařská setkávání (PVS) má tradičně 6 dílů s měsíční periodicitou. Pořadatelský tým zůstává v posledních letech v podstatě týž a stále jde o společný projekt několika sdružení, aktuálně sdružení Hradčanské včely, nedávno vzniklého Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7 a PSNV-CZ. Po dvou posledních ročnících, kdy se cyklus konal v prostorách ČVUT v Praze-Dejvicích, jej organizátoři přenesli do velmi příjemného prostředí Střední zahradnické školy a Středního odborného učiliště, s. r. o., v Praze – Hloubětíně.
2018/1/44
Mendelova společnost pro včelařský výzkum, z. s., (MSVV) vyhlašuje Cenu J. G. Mendela za vynikající původní publikaci v apidologii za roky 2016–2017 autorovi (autorům) ve věku do 35 let. Finanční odměna spojená s oceněním činí 5 000 Kč. Cena bude předána při slavnostním vyhlášení na odborné konferenci pořádané MSVV na podzim roku 2018 v prostorách Mendelova muzea v Brně. Cena se uděluje každé dva roky, vždy v roce pořádání konference.
2018/1/45
V letošním roce pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., již XV. ročník Letních škol nástavkového včelaření (LŠNV), které jsou rozděleny do čtyř stupňů z hlediska náročnosti a zaměření.