Raz ma priateľ Michal požiadal o pomoc pri vytáčaní medu. I keď som bol vždy dosť pracovne zaneprázdnený, pomoc som mu prisľúbil a spolu s manželkou sme sa zúčastnili medobrania. Na moje prekvapenie ma včely a práca okolo nich veľmi oslovili. Tento zážitok následne odštartoval udalosti, ktoré zmenili smerovanie môjho života. Ovplyvnil ma aj citát Alberta Einsteina: „Keď uhynie posledná včela, ostáva ľudstvu iba 5 rokov života.“
Tu musím spomenúť, že mám strýka, ktorý v minulosti 30 rokov intenzívne včeláril. V 80. rokoch produkoval veľké množstvo materskej kašičky. Pri včelárení mu pomáhala aj moja stará mama, ktorá má v súčasnosti 81 rokov. Dalo by sa povedať, že som v našej rodine
3. generáciou včelárov. Pravda je ale taká, že ako dieťa som mal strach pred včelami. Ak sa nachádzala len jedna včela na našom dvore, tak ma určite pichla. Vždy som poriadne opuchol a ísť ku včelám k strýkovi ma ani nenapadlo. Skrátka o živote včiel a ako včeláriť som vedel len z kníh a počutia.
Dnes si myslím, že neexistujú náhody a preto mi včelárenie skrížilo cestu až keď som na to duševne dozrel. Včielkam treba dať veľa lásky, aby sa vám za vašu prácu odmenili. Aby dali nie len prírode, ale i včelárovi to, čo od nich očakáva.
Na včelárenie som sa začal dôkladne pripravovať. Intenzívne som študoval dostupnú literatúru, časopisy i materiály, ktoré som získal z internetu. Priznávam, že triedenie týchto informácií nebola vôbec jednoduchá záležitosť. V mnohom som nemal jasno, mýlili ma protichodné názory, mnohé veci som si nevedel ani predstaviť.
Potvrdilo sa však životom mnohokrát overené a to, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť (resp.čítať). Návšteva niekoľkých včelárov mi pomohla ujasniť a ozrejmiť si získané informácie. Genetický materiál Singer a Vigor som si zadovážil od pani Adriany Trokanovej, ktorá sa včielkam venuje s veľkou láskou. U pána Kolomého ma zaujal štýl včelárenia vo veľkom.
Po všetkých úvahách padlo rozhodnutie včeláriť moderným rodinným spôsobom. Nastal čas začať zakladať včelársku farmu rodinného typu. Napriek mnohým ponukám získať úle „spod ruky“, rozhodol som sa pre výrobu nových úľov a to typu Langstroth. Od pána Kolomého som si doviezol vzor kompletných úľov drevených na chov aj styrodulových pre odložence. Porovnávaním rôznych nákresov Langsthrotovho úľu som sa rozhodol iba pre úpravu dna z dôvodu odberu peľu. Nákupom stolárskeho vybavenia a guľatiny dreva, jeho následným spracovaním v zime 2002 sme boli materiálne pripravení na chov 40 rodín. Drevo sme spracovali v dielni, ktorú sme vytvorili z bývalej garáže. Veľkým prínosom pri stolárskych prácach je môj otec, ktorý je ozaj majstrom tisícich remesiel. Som rád, že v ňom mám takého tvorivého pomocníka nadšeného pre včelársku farmu.
V apríli 2003 sme zakúpili 10 včelstiev a z nich máme v súčasnosti 30 rodín. Včielky nám priniesli 500 kg medu a vybudovali z medzistienok veľké množstvo plástov (asi 30 ks na rodinu). „Nedopatrením“ sa nám podarilo dochovať 34 matiek, časť ktorých sme rozdali. Úspešný bol i pokus ich oplodnenia a rozplodovania v odložencoch. Tento náš, ako ho nazývame, „nultý“ rok sme zvládli s požičaným 4-rámikovým medometom s elektrickým pohonom. Uvažujeme o nákupe 6-rámikového zvratného automatického medometu, ktorý by nám uľahčil a urýchlilprácu. V súčasnej dobe pripravujeme materiál a úle pre rozšírenie včelstiev. Cieľom je včelárska veľkofarma.
K dosiahnutiu toho je ale potrebné, aby sme sa ešte mnoho učili a získavali praktické skúsenosti. Mojou snahou je však rozhodovať sa a pracovať v duchu vybratého smeru, vypracovať a osvojiť si určitý systém práce. V zmysle toho, aby som v budúcnosti nebol nútený robiť radikálne zmeny. Dúfam, že patrón včelárov bude stáť pri mne, aby chýb,
ktoré urobím, nebolo až toľko, že by to včielky nevládali napraviť. V spleti informácií, ktoré sú k dispozícii, sa veľmi ťažko vyberajú tie správne ktoré zjednodušujú a zefektívňujú prácu včelára. V tomto sú mi veľkým prínosom internetové včelárske stránky (www.vcelarskenoviny.cz, http://vcelin.webz.cz/pages/ vcelstr.php, http://www.vcely.or.cz/ links.htm) a časopis Moderný včelár.
Do budúcna je mojím veľkým záujmom aj oblasť osvety. Myslím, že medzi včelármi by sa mohla rozprúdiť vzájomná spolupráca. Vieme si vzájomne pomôcť, odovzdať skúsenosti, konzultovať problémy i nové spôsoby včelárenia. Navzájom sa informovať o aktuálnej zdravotnej situácii včelstiev a spoločnými silami ju zvládnuť. S úctou čerpať z múdrosti starších včelárov, ale zároveň presvedčiť o potrebe neustáleho vzdelávania. Aby aj mladí vi-deli, že včelárenie nie je skornateným odvetvím s množstvom fyzickej námahy, ale krásnou a zmysluplnou prácou.
Iba vzájomnou spoluprácou, zodpovedným prístupom a rozumnými postupmi sa nám podarí obmedziť mor, množstvo klieštika, krádeže včiel a iné neduhy, ktoré včelárov trápia. Mojím odkazom pre začínajúcich včelárov je: „Stojí to za to a dá sa to zvládnuť!“
Z tohto miesta chcem srdečne poďakovať všetkým, ktorí boli ochotní mi v začiatkoch pomôcť. Zároveň ďakujem za podporu celej svojej rodine.