Nechcete měnit svoji rámkovou míru? Nevadí, i tak můžete být světoví!

Vlastimil Protivínský

3/2004, strana 13

Scénu jako z napínavé detektivky jsem nedávno zažil v jedné včelařské prodejně: Zákazník přede mnou si chtěl koupit mateří mřížku do Tachovského nástavkového úlu a pro jistotu si s sebou do prodejny vzal metr. Nechápal jsem to, vždyť tachovák je poměrně mladý úl, navíc se vyráběl ve velkovýrobě. Tachovák v Tachově snad musí mít stejné rozměry jako tachovák v Brně, říkám si. Nemusí! A zákazník přede mnou už to dávno věděl. Proto si mřížku podanou prodavačem raději přeměřil a hned kroutí hlavou: „Ta je malá, matka mi proleze nahoru“, odmítá první nabídku. Druhá v pořadí je moc velká a ke všemu na straně, na níž nejde zkrátit. Prodavač je ochotný, podává několik dalších mřížek, zákazník se začíná potit, měří jednu za druhou, nakonec poděkuje a s nepořízenou odchází. „Oni to v brněnském družstvu dělali asi trochu jinak“, zavolá ještě na omluvu prodavač směrem ke dveřím zavírajícím se za zákazníkem.
Snad všichni včelaři si uvědomují, že příliš velké množství rámkových měr a typů úlů je chovu včel spíše na škodu, než k užitku. Tato roztříštěnost totiž působí velké problémy zejména při dokupování dalších součástí a dílů i při prodeji po ukončení včelaření.

 

Jenže na jakém úlu a jaké délce rámku se sjednotit? Každý včelař má se svým dosavadním systémem jistě mnoho dobrých zkušeností a nemá důvod jej opouštět. Každý by pak mohl říci: ať si všichni udělají úly a rámky podle mě! Můžeme dokonce vymyslet zcela nový úl s novou rámkovou mírou, jako se to stalo před čtyřiceti léty v případě úlu „Čechoslovák“ a nutit všechny včelaře, aby veškeré úly a rámky vyměnili. Že ani tato cesta nikam nevede, to už dlouhá desetiletí v praxi vidíme.
Jednotící Langstroth Při volbě jednotného úlu tedy musíme rozhodně sáhnout po tom, který je již nyní hodně rozšířen. Tím je bezpochyby úl Langstrothova půdorysu, v němž už včelaří skoro celý svět. Do našich podmínek se dobře hodí, protože včelaři, kteří jej na území České republiky a Slovenska několik desetiletí používají, dosahují velmi dobrých výsledků, často lepších, než jejich kolegové v okolí v jiných úlech. Potvrzují to i dvacetileté zkušenosti s Optimaly, které jsou svojí konstrukcí zcela srovnatelné.
Problém: vystavěné plásty
Je tu však jeden zásadní problém a to jsou vystavěné plásty a souše. Přejít na nový úlový systém úplnou výměnou úlů i rámků je sice možné a má to i velké hygienické opodstatnění, ale pro mnoho včelařů je to jen těžko představitelné. Důvodů je několik:
1.    je to velké finanční zatížení najednou
2.    není jednoduché zachovat při tom včelstvu jeho plod a zásoby
3.    stlučení velkého množství rámků a zatavení mezistěn je náročné také časově..

Přece však existuje možnost, jak na nový jednotný systém přejít a všem těmto zmíněným komplikacím se vyhnout. Uděláte to snadno, rychle a bez velkých finančních nákladů. Je tu také obrovská výhoda pro včely: zůstane jim původní dílo, plod i zásoby, dokonce může zůstat i původní uspořádání rámků a celého hnízda.
Čtyři lišty a je to! Je to možná až neuvěřitelné, ale pokud jsou vaše rámky dlouhé 39 nebo 42 cm, stačí vám pouze čtyři dřevěné lišty
o rozměrech 37,5 x 5 x 3, respektive 1,5 cm! Ty našroubujete, nebo přitlučete hřebíky na přední a zadní stěnu Langstrothova nástavku. Boční stěny přišroubujete tak, aby lícovaly s vnějšími hranami připevněných lišt.
Tím bude čelní i zadní stěna vsazena
.    o 1,5–3 cm dovnitř nástavku a jeho vnitřní prostor se tak zkrátí. V případě lišt silných 1,5 cm to bude celkem
.    o 3 cm méně a v případě lišt silných 3 cm dokonce o 6 cm.

V prvním případě pak bude mít vnitřní prostor nástavku rozměr 43,5 x 37,5 cm a ve druhém 40,5 x 37,5. To znamená, že do něj pohodlně a bez jakýchkoliv dalších pomůcek a přípravků vložíte po deseti rámcích dlouhých 39 nebo 42 cm. Výšku nástavku zvolíte také podle vaší rámkové míry: jednoduše k ní připočítáte 1 cm.
Pak už stačí do těchto nástavků přeložit včelstva s veškerými jejich plásty a soušemi a zachovat jejich původní horizontální i vertikální uspořádání. Pokud máme v původních úlech více rámků vedle sebe a budeme muset některé zbylé plásty vložit do dalšího nástavku, vždy dáme k oběma úlovým stěnám po jednom krycím plástu se zásobami a plodové plásty vložíme mezi ně. Případný zbylý prostor v posledním překládaném nástavku pak doplníme podle roční doby mezistěnami, stavebními rámky, soušemi, nebo zásobními plásty.
Touto jednoduchou úpravou se vaše včelnice zcela promění – najednou bude kompatibilní s nejrozšířenějším světovým úlovým systémem, který má jako jediný na světě zajištěnou budoucnost. Od nynějška už budete nejen používat originální dna a víka Langstroth, krmítka Langstroth, mřížky Langstroth, ale můžete si s klidem pořídit i originální Langstrothovy nástavky vysoké, nízké, nejvyšší či nejnižší a do nich originální rámky Langstrothovy délky. Můžete je kupovat od jakéhokoli výrobce doma nebo v zahraničí, nebo si je sami vyrábět a to vždy s naprostým klidem a jistotou, že vám už vždycky bude všechno na vše pasovat!
Nástavku lze kdykoli vrátit jeho originální vnitřní rozměr 46,5 x 37,5 cm
A co s nástavky upravenými čtyřmi lištami, až vám v nich původní rámky doslouží? Jednoduše je rozmontujete, z přední a zadní stěny odšroubujete lišty a nástavek zase smontujete dohromady. Podle výšky nových rámků jej pak trochu okružní pilou přiříznete. V případě, že vaše původní rámky byly nižší, než nové Langstrothovy, naopak připevníte podstavec potřebné výšky a stejného půdorysu.
Tak tedy vítejte se svou oblíbenou rámkovou mírou mezi světovými včelaři!