Ukázal som mu prvé číslo Moderného včelára v nádeji, že bude prahnúť po nových progresívnych metódach, technológii a radách, ale on časopis ani neotvoril. Dokonca mi povedal, že neodoberá ani zväzový časopis.
Pred niekoľkými rokmi v Olomouci Dr. Ing. Kamler vo svojej prednáške vyhlásil poslucháčom, aby zdvihol ruku ten, ktorý už dosiahol 100 kg výnos medu od jedného včelstva. Neprihlásil sa nikto, ale svitlo mi, že v našich úživných prírodných podmienkach na juhozápade SR je to možné. Vtedy sa ale aj mne zdalo tých 100 kg predsa len veľa, aj keď som dlhodobo, 12 rokov, úspešne prevádzkoval trojnádstavkový systém u úľov Čechoslovák-80,
r. m. 37 x 30 cm.
Boli roky, kedy každý úľ dal z repky kanvu a to isté aj na agáte a slnečnici. V roku 2003 sme však vytáčali jednu aj dve kanve medu zo slnečnice a v plodisku boli ponechané zásoby medu v hmotnosti aj viac ako 10 kg, takže stačilo včelstvá dokŕmiť na zimu 10 kg cukru.
Porast slnečnice bol skorej kvitnúci a aj neskoršie zasiaty, takže dobre naväzoval na odkvitajúci. Navyše v dolete bol lúčny porast z hrádze veľkého kanála a aj zakvitnutý porast lucerny. Pri extrémnych horúčavách včely znášali ako pobláznené a keď som zistil o 12 dní po prvom vytáčaní, že 360 dm2 plástová plocha úľa je naplnená medom, pristúpil som k druhému vytáčaniu medu.
Veci pomohlo aj to, že som desiatim včelstvám v Langstrothových úloch nasadil nádstavok r. m. 37 x 30, lebo som mal rezervné plásty tejto miery. To bol nezanedbateľný zisk 250 kg medu a moji cudzí pomocníci nevychádzali z údivu. U celkového stavu 32 včelstiev mal som
o 1 tunu medu viacej ako v r. 2002.
Pri takom výnose medu nelakomil som sa na odmenu za opeľovanie, i keď mala byť po zásluhe, lebo moje včely opelili nespočetné množstvo kvetov, keď priniesli tak veľké zásoby nektáru spracovaného na chutný med.
Ján Hájek, Nové Zámky