Rychle jsem sice pochopil, že se jedná o vnější rozměr rámku bez oušek, ale nikdo z okolních včelařů mi už nebyl schopen říci, jaké rozměry mají mít ouška třeba právě u rámkové míry 39 x 26 cm, na niž jsem já před dvaadvaceti lety začal včelařit.
Někteří včelaři si dělali rámky s oušky delšími, jiní s kratšími. Pak se zcela běžně stávalo, že ani stejná rámková míra nebyla zárukou toho, že rámky budou pasovat do každého úlu vyrobeného pro tuto rámkovou míru.
Velmi dobře si také vzpomínám, když jsme do včelařského učiliště v Nasavrkách dostali v roce 1986 nové nástavkové úly Čechoslovák na rámkovou míru 37 x 30 cm a měli jsme do nich překládat včelstva ze starých Čechoslováků na stejné rámkové míře. Ani jeden rámek se do nových úlů nevešel! Všem jsme museli o několik milimetrů zařezávat ouška. Dodnes si pamatuji, jak jsme si večer na internátě vzájemně vytahovali žihadla. (Vyhrál můj spolužák, který inkasoval asi padesát žihadel, my ostatní jsme na tom byli o několik málo žihadel lépe.)
Taková situace vás nikdy nemůže potkat u světového úlového systému Langstroth. Tam jsou všechny rozměry přesně definovány a tím je spolehlivě zaručena možnost sestavovat jednotlivé úlové díly a dodržet přitom vždy včelí i manipulační mezery. Připomeňme si tedy rozměry rámků systému Langstroth ještě jednou:
Horní loučka
Celková délka horní loučky, tedy včetně oušek, je 482 mm. To znamená, že ouška rámek na každé straně přesahují o 17 mm. Jejich výška je přesně 10 mm. Když se podíváme na rozměry nástavku, vidíme, že jeho vybrání vpřední a zadní stěně pro zavěšení rámku je 17 mm do hloubky a 10 mm do šířky.
Je-li vybrání 17 mm hluboké a ouško rámku vysoké 10 mm, znamená to, že nad horní loučkou rámku vznikne mezera 7 mm. Ta je velmi důležitá, protože když nástavek zakryjeme, nebo když po něm budeme posouvat horní nástavek postavený na hranu, nepomačkáme včely sedící právě na této horní loučce. Všechny nástavky Langstroth jsou oproti svým rámkům vyšší o 9 mm (může být i 10 mm) a to znamená, že další dvou až tří milimetrová mezera vznikne dole pod rámky.
Podívejme se nyní na vybrání do šířky. To je 10 mm na každé straně nástavku. Vnitřní délka nástavku je přitom 465 mm, takže v tomto vybrání vzniká prostor o 2 x 10 mm širší, tedy celkem 485 mm. Horní loučka je dlouhá 482 mm, takže do tohoto vybrání se pohodlně vejde.
Šířka horní loučky by měla být 27 mm. To při rozteči rámků 35 mm znamená, že mezi jednotlivými horními loučkami bude mezera 8 mm. Ta bude výrazně brzdit prostavování jednotlivých pater voskovými můstky, což včelaři znatelně ulehčí a zrychlí práci – nebude totiž muset tyto můstky oškrabávat v obavě před pomačkáním včel. V zemích střední Evropy se někdy diskutuje o výšce horní loučky 19 mm. Některým včelařům to připadá zbytečně moc. Má to však své opodstatnění:
- Rámek je pevný, nehrozí, že by se horní loučka poškodila (to se přitom u slabších louček běžně stává zejména při medobraní nebo kočování).
- Je to další brzda prostavování můstky. Nástavky s takovými rámky nebývají téměř vůbec prostaveny a včelař ušetří až polovinu času potřebnou na prohlížení včelstev. Po skončení zásahu nástavky jednoduše a bez starosti naskládá na sebe a jde k dalšímu úlu.
- Jsou-li nástavky zhotoveny z prken silných 19 mm, jak se to běžně dělá ve světě, pak na horní loučku není potřeba kupovat zvláštní materiál – loučky se nařežou ze zbytků.
Spodní loučka
Ze stejných důvodů je také spodní loučka široká 19 mm. Tím nejen maximálně zužitkujeme řezivo, ale při této šířce včely nevnímají loučku jako dno úlu a mezi ní a plástem neponechávají mezeru, ale dílo s ní spojí. Výška loučky je 10 mm a délka 448 mm.
Boční loučka
Boční loučky je možné zhotovit ve dvou variantách – klasická s mezerníky nebo tzv. Hoffmanova. V prvním případě jeloučka široká 25 mm a mezerník vysoký 10 mm, aby byla dodržena rozteč rámků 35 mm.
Ve druhém případě je loučka ve své horní třetině široká 35 mm a zbývající spodní část je zúžena na 27 mm. Loučky jsou silné 10 mm.
V systému Langstroth se nejvíce používá výška rámku 232 a 185 mm. V menší míře je zastoupen kombinovaný systém, který v plodišti používá vysoký rámek 285 a v medníkových nástavcích nižší rámky s výškou 159 nebo 137 mm.
Závěrem
Hlavní výhoda systému Langstroth je právě v přesném dodržování všech uvedených rozměrů rámků a nástavků. Včelař potom může včelařit a nemusí přemýšlet, co kde přiříznout, nebo nastavit, aby se „něco někam vešlo“. Kdo v této oblasti experimentuje a některé rozměry si pozmění, nemůže už tvrdit, že včelaří v Langstrothu.