Proč je včela v přírodě nepostradatelná

František Nešpor

3/2004, strana 29

Aneb z prospěšnosti včel v přírodě se odvíjí i nezastupitelnost včelařů

Čím přinášejí včely lidem největší hodnoty?
Zaposloucháme-li se do bzukotu včel, spojujeme si jej se sluncem a přírodou. A teď si položme otázku: „Co by se stalo, kdyby tento zvuk z naší přírody vymizel nebo kdyby se počet včelstev snížil na polovinu, na třetinu, na zlomek současného stavu? Neměli bychom med, to je asi první co nás napadne. Jenomže tím úvaha nekončí. Měli bychom málo ovoce, protože především včely opylují květy stromů, a tím umožňují tvorbu plodu a semen. Měli bychom velké problémy se zeleninou, s jetelem, mákem, vojtěškou, luštěninami, řepkou, prostě se všemi druhy zemědělských plodin. Měli bychom vážné hospodářské potíže.
Úvaha však jde ještě dál. Neexistence včel by asi změnila tvář naší krajiny. Zmizely by pestré barvy luk, mezí a palouků, a zůstaly by jen zelené tóny větrosnubných trav. Začínáme tušit ekologickou katastrofu neznámých rozměrů a následků. Podle zahraničních pramenů by vymřelo v Evropě ve velmi krátkém čase asi 20 000 druhů rostlin. Vymřelé druhy rostlin by s sebou strhly také mnoho ostatních druhů hmyzu, ptactvo a jiné druhy živočichů.
Do jaké hloubky by narušení potravinového řetězce proniklo? Určitě by byla ohrožena samotná existence lidstva.
Z výše uvedeného je patrné, že na úvodní otázku je velmi jednoduchá odpověď: Největší hodnoty odvádí včely lidem v podobě opylovací činnosti. Je odhadováno, že z celkového objemu je to 90 % a teprve zbývajících 10 % tvoří hodnoty ostatních včelích produktů.
Co jsou to ostatní včelí produkty?
Nejznámějším je med. Často slyšíme obvyklé rčení – je sladký jako med. A když je sladký, je i chutný a jeho pravidelné užívání je velmi zdravé hlavně pro děti. I při nachlazení bývá čaj s medem našim nejčastějším domácím lékem. Dříve byl také jediným sladidlem. Až v předminulém století, zhruba před více jak dvě stě lety, vynalezli lidé sladidlo vyráběné chemickou cestou – řepný cukr. Jeho výroba je vzhledem k produkci medu levná, velmi jednoduše se s ním sladí, proto spotřeba cukru brzy převýšila spotřebu medu. Jeho konzumace však přináší lidem i různé problémy. Například zubní kaz a bolesti zubů jsou velmi nepříjemné. Proto buďte při konzumaci cukrovinek obezřetnější a máte-li chuť na sladké, užívejte raději med. Dalším včelím produktem je vosk. V době, kdy nebyla elektřina svítili lidé na hradech a v kostelech výhradně svíčkami ze včelího vosku a to předurčovalo, že vosk byl stejně významným produktem jako med. Po objevení parafinu (z toho se dnes vyrábějí svíčky) ztrácí včelí vosk význam a nyní se používá omezeně v kosmetice a v chemickém průmyslu. V poslední době jsou na vánoce oživovány tradice a v předvánoční době objevíte v různých stáncích opět svíčky ze včelího vosku.
K výrobě léků se používá i mateří kašička a včelí jed. Velmi omezené použití má i pyl a propolis. Protože tyto produkty už tak významné nejsou, dál si o nich povídat nebudeme. Z nejnovějších výzkumů také víme, že včelí jednotka vyzařuje magnetické vlny a pohybu-je-li se včelař v jejich dosahu, získává velkou bio-energii s pozitivním dopadem na zdraví – zbavuje se únavy, malátnosti a také stresů. Život včel je úzce spjatý se životem rostlin v přírodě. Včelařovo místo je při včelách, tedy také v přírodě a každý pobyt v přírodě člověka uklidňuje.
Co říci závěrem?
Prospěšnost včel v přírodě jsme si zdůvodnili. Z toho se odvíjí i významné postavení včelařů, protože bez nich by v současných podmínkách nemohly včely existovat. Hrozbou zániku včel je nebezpečný parazit „Varroa destructor“ a nemoc, kterou způsobuje – varroáza. Bez nutného léčení by včelstvo velmi brzy uhynulo. Druhým vlivem je civilizace a moderní lesní hospodaření. Likvidací starých vykotlaných stromů s dutinami je systematicky likvidováno i přirozené obydlí včel, původně lesních tvorů. Pro přežití včely je proto velmi důležité připravit včelám nové příbytky v podobě úlů. Čím více se blíží konstrukce úlu potřebám včely, tím je to pro ně lepší.