Nová naděje v obchodu s medem

Ladislav Špaček

3/2004, strana 30

Jsme opět před novou nákupní sezónou. Loňská, v cenách, v snůšce a v antibiotikách velmi dramatická sezóna silně ovlivní výkupní ceny medu v letošním roce. Výkupní ceny řepkových medů za 75,– Kč/kg se rychle ukázaly jako silně nadhodnocené a proto došlo k jejich rychlému a velkému poklesu. Přesto se některým včelařům zdály ještě nízké a očekávali cenu až 100,– Kč/kg.

Trochu tomu nasvědčoval jarní vý­voj, kdy došlo k velkému úhynu včel zimujících na melecitóze a vývoj hlavní jarní medné plodiny – řepky, která byla z 50 % zaorána. Vývoj počasí na konci jara a po celé léto a trvalá a bohatá snůška medu po celé letní období však ukázaly, jak ošidné jsou předpo­vědi ve včelařství. Loňský bohatý rok na snůšku medu byl i v celé Evropě a naše jarní předpovědi o slabém snůš­kovém roce vzaly za své.

Množstvím vykoupeného medu se nakonec ukázalo, že to byl druhý nejlepší včelařský rok za 14 let na­šeho výkupu. Množství vykoupeného medu mělo ale také své stinné stránky. Jakmile se ukázalo, že medu bude do­statek, cena začala na světových trzích zákonitě klesat. Proto i my jsme na to reagovali snížením výkupních cen.

V letním a podzimním období se na­koupený med těžce prodával, nabídka převyšovala poptávku a proto cena ne­ustále klesala. Mnozí včelaři na to rea­govali po svém a med si nechali s tím, že jej lépe prodají přes zimu, nebo v jarních měsících dalšího roku. Dle doporučení časopisu Včelařství a ČSV si mnozí z Vás ponechali med na pro­dej takzvaně přes ulici. Většina těchto včelařů však med ponechaný doma dosud neprodala. Vidíme to na Vašich současných telefonátech, jaké velké množství medu se ještě nachází u vče­lařů a s jakou finanční ztrátou jej budou muset prodat v letošním roce, protože cena medu se stále nezastavila a stále jsme svědky jejího poklesu. Vliv na po­kles cen měla také antibiotika, která se v českém medu našla.

Výše uvedené vlivy, které měly velmi nepříznivý dopad do hospodaření naší firmy a jistě i firem konkurenčních, vy­ústily v radikální, ale pro české včelaře velmi prospěšnou změnu. Po mnoha jednáních jsme dospěli k závěru, že nej­vhodnějším řešením ve výkupu medu bude spojení se silným partnerem, který se výkupem medu také zabývá. Jenom jednotná prodejní politika silné firmy Vám může nabídnout velké vý­kupní ceny.

Řešením bude jistě sloučení dvou velkých nákupních firem Medokomerc Jaroměř a Česká včela Rakovník. Firmu Český med, s. r.o., založili Jan Halada s podílem 50 % a Ladislav a Mi­lan Špačkovi, také s podílem 50 %. Tak vznikla největší a nejsilnější česká firma obchodující s medem, která bude vlast­nit největší síť výkupen v ČR. Díky spo­jení vznikla čtyři vlastní výkupní centra se sklady na med, kde bude med vyku­pován a kam bude med z okolních vý­kupen svážen. Spojením získala firma velmi širokou odbytovou základnu v za­hraničí a většinu exportovaného medu z ČR bude vyvážet právě nová firma Český med, s. r.o.

Firma využije navázané osobní kon­takty v zahraničí a většinu medu prodá přímo zpracovatelským závodům, které jsou na kvalitní český med orientovány a jsou ochotny za něj zaplatit i vyšší cenu, než běžný zahraniční odběratel. Věříme proto, že přes velmi nepříznivou současnou situaci s odbytem medu za­jistíme včelařům co možná nejlepší ceny.

Firma využije také zkušeností na­bytých s antibiotiky v českém medu tak, že přesná evidence veškerého nakoupeného medu povede k rychlému odhalení a potrestání případného vi­níka. Nezanedbatelnou výhodu společné firmy je také výkup medu do sudů. Česká republika měla vloni asi 80 ohni­sek moru včelího plodu. Jsme přesvěd­čeni, že velkou vinu na šíření moru mají vratné obaly, kterými jsou konve a ple­chovky na med. Sud je naopak obal, který je použit jednou. Naplněné sudy se svezou do skladu, vyexportují do za­hraničí a tam je sud sešrotován. Nevrací se tudíž zpět a nemůže sloužit jako pře­našeč spor moru včelího plodu.

Věříme, že vznik nové firmy Český med, s. r.o., včelaři a výkupci medu při­vítají, protože jim spojení obou tradič­ních firem přinese velké výhody.