Zimovat studeně nebo teple?

- redakce

4/2004, strana 9

Hlavně přirozeně, tedy vzdušně!

Milióny let včelstva na zimu pochopi­telně nikdo neuteploval. Pokud si ně­které s mrazem neporadilo, uhynulo a své geny už dále nešířilo. Ta, která se přizpůsobit dovedla, naopak pokra­čovala v rodu. Přesto že o jistou část včelstev se člověk v novodobých ději­nách intenzivně staral, tento dávný pro­ces přirozeného výběru trval tak dlouho a tolik generací, že se na něm za něko­lik posledních asi 200 let nepodařilo li­dem změnit ještě vůbec nic.

Člověk přesto podmínky života růz­ných živočichů přirovnává k podmín­kám svého života. Právě odtud pramení snaha maximálně chránit zimující včel­stvo před zimním chladem a jen málo­kdo si uvědomuje, že pro včelu, která na-rozdíl od člověka nemá stálou tělesnou teplotu, je naprosto přirozené strávit několik měsíců v teplotě těsně nad nu­lou, a to bez nejmenších následků.

O tom, že uteplování včelstvům ni­jak neprospívá, nebo dokonce může být na škodu, se lidé často přesvědčili zcela náhodou. O jednom takovém případu, který se stal před 130 lety v augustini­ánském klášteře na Starém Brně, píše Ing. Květoslav Čermák, CSc.

Objevitel principů dědičnosti, Johann Gregor Mendel, se ve svém klášterním včelíně v Brně zabýval řadou praktic­kých otázek včelaření. Ze zachovalých zpráv se můžeme dozvědět, že Men­del vyzkoušel nejrůznější způsoby zi­mování jak ve včelínu, tak v suchém sklepu s větráním na způsob stéb­níku. Zvláštního ocenění si zasluhuje Mendelova několikaletá práce na pro­blémech takzvaného studeného zimo­vání. Po řadu let se Mendel totiž po­týkal s vlhkostí a plísní v úlech po vy-zimování, zejména ve stébníku. Jednu zimu nedopatřením ponechal ve stéb­níku po celou zimu úl v šikmé po­loze pod úhlem 30 ° (česnem k zemi). K jeho překvapení toto včelstvo vy-zimovalo na rozdíl od ostatních suše a později se velmi dobře rozvíjelo.

Mendel si tento úkaz správně vylo­žil zlepšenou ventilací v nakloněném úlu a začal zkoušet zimování se zvý­šenou výměnou vzduchu a s men-ším uteplením. Zjistil, že silná včel­stva takto upravená zimovala klid-něji, suše a na jaře se dobře rozvíjela. Po několikaletých zkušenostech došel k závěru, že silná včelstva zimují nej­lépe ve včelínu bez uteplení a s ma­lou štěrbinou v horním česně. Ve Včele brněnské na str. 66–67 z roku 1876 čteme o Mendelových zkušenostech:

„Po těchto již po 3 léta vždy s dobrým výsledkem opakovaných zkouškách, důst. p. prelát nikdy jinak než ‚chladně‘ včely zimovati nechce, vždy ale o to se postará, aby proti větrům a chlad­nému vzduchu chráněny byly…“

Zdroj: Rozman, Veselý, Kühr: Johann Gregor Mendel a včelařství, Praha 1965.

Jindy poznáváme zákonitosti správ­ného zimování zcela vědecky. Například ve Švédsku se tímto problémem za­bývala dokonce fakulta architektury na univerzitě v Lundu, jak o tom píše český rodák, pan Olda Vančata:

Včely konzumují cukr a spalují jej na vodu a CO2. Otázkou je, jak ji dostat z úlu pryč. Někdo je zastáncem větrání pomocí oček a nebo polopropustným stopem.

Fakulta architektury na univerzitě v Lundu došla k závěru, že nejlepší je považovat úl za balón naplněný tep­lým vlhkým vzduchem. Pochopitelně, že ta vlhkost musí někde kondenzovat. A tak udělali polystyrénový kryt, který postavili přes úl. Vzduchová mezera mezi úlem a krytem je na čelní a zadní straně. Tím je také zajištěn kontakt s okolím.

Nasazením tohoto krytu se konden­zační zóna (rosný bod – pozn. red.) do­stane pod úroveň česna, a tedy mimo úl.

Já jsem to zkoušel dva roky a musím říct, že jsem nikdy tak suché úly neviděl. Protože ten kryt byl lehký, zabudoval jsem polystyren do bedny z překližky. Po dvou letech jsem toho však musel nechat, protože mezi překližkou a poly­styrenem se zalíbilo mravencům, takže jsem měl úly přikryté mraveništěm.

Největší škody včelám působí nedo­statečný odvod vydýchané vodní páry, která pak v úlu kondenzuje.

Nechcete-li ji odvádět ven nakláně­ním úlů česny k zemi, jako opat Mendel, nebo nasazováním polystyrénového

„mraveniště“, zkuste dostatečným vět­ráním zajistit, aby se teplý vlhký vzduch dostal z úlového balónu ven třeba právě pomocí nástavkových oček. Jarní po­hled na zdravé včelstvo v suchém a čis­tém úlu bude stát za to!