Včelaři v Evropě neměli v posledních létech na růžích ustláno. Náklady na nákup včelařského vybavení stále rostly, zatímco ceny medu spíše stagnovaly. Už tak nepříznivá situace se však letos rychle mění k ještě horšímu, neboť cena medu nadále klesá. Nejdříve ji způsobil dovoz asi 40 tis. tun argentinského medu za cenu kolem 1,17 USD. V těchto dnech se však situace vyhrocuje. Od 15. 7. se totiž na Evropský trh může dovážet med z Číny, která jej nabízí přibližně za 0,90 USD. To je v přepočtu asi 25 českých nebo 29 slovenských korun. Obchodníci s medem na to okamžitě zareagovali a snížili ceny medu dováženého ze střední a východní Evropy na západ. To pochopitelně způsobilo rychlý pokles cen medu vykupovaného v ČR i na Slovensku.
Podle našich ověřených informací se cena květového medu dostala v ČR pod 40 a na Slovensku pod 50 korun za kilogram. Včelaři jsou rozhořčeni a ze vzniklé situace obviňují výkupce. Věří, že později zájem o med vzroste a přestávají jej do výkupu dodávat. Někteří výkupci proto už výkup letošního medu ukončili.
Podle dlouholetého ředitele a nynějšího jednatele VÚVč Dol Ing. Vladimíra Veselého, CSc., však k dovozům z Číny vůbec nemusí dojít. Ty se totiž mohou uskutečnit jen za splnění náročných hygienických kritérií. „Je těžko představitelné, že by v čínském medu nebyl např. chloramfenikol a další zakázané látky“, vysvětluje inženýr Veselý.
Čínou nabídnutá cena je pro obchodníky a zpracovatele velmi zajímavá a pokud by med vyhověl hygienickým požadavkům, mohou být do Evropy v krátké době dovezeny desítky tisíc tun medu. Zájem o náš český, sice nesrovnatelně kvalitnější, ale zároveň i dražší med, by pak zřejmě nebyl tak velký. To potvrzuje i jeden z jeho výkupců, Miroslav Sedláček, který se domnívá, že zpracovatelé jsou sice ochotni nabídnout za český med vyšší cenu, ovšem ne takovou, jaká by včelaře uspokojila. „ Řešením je propagovat náš kvalitní český med na domácím trhu a zvýšit po něm poptávku“, myslí si včelař a obchodník Sedláček.
V podobném duchu hovoří také Ing. Veselý, který věří, že spotřebitelé budou při nákupu medu stále více dávat přednost spíše vyšší kvalitě než nízké ceně.
To se však těžko obejde bez účinné propagace kvalitního tuzemského medu, kterou se dosud skoro nikdo nezabývá. Světlou výjimkou je náš časopis MODERNÍ VČELAŘ , který pravidelně přináší články o včelích produktech psané srozumitelnou formou tak, aby jim rozuměl opravdu každý spotřebitel. Pak už je jen na každém včelaři, aby tyto informace využil a předal je svým příbuzným či známým.