2021/1/26
Článek se věnuje fenoménu chovu včel na malých buňkách a jeho významu. Touto problematikou se v současnosti zabývá významná skupina včelařů. Chov včel na malých buňkách včelařská veřejnost široce diskutuje a zabývají se jím také vědci.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout
ZDE.
2009/4/104
Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ přináší v rámci svých aktivit další členskou výhodu: elektronický e-Věstník, který bude zasílán v případě potřeby zveřejnění aktuálních informací (např. nebezpečí melecitózní snůšky, aktuální vývoj roztoče Varroa destructor, výhodné ceny cukru v obchodních řetězcích, mimořádné nabídky zájezdů, akcí, výrobků apod.). Jedná se převážně o informace, které je potřeba zveřejnit rychleji, než dovoluje periodicita časopisu Moderní včelař. První vydání e-Věstníku bylo rozesláno 29. července 2009.
2010/2/36
Vážení čtenáři,
vstupujeme do období schvalování programu českého včelařství na období 2011–2013.
Ministerstvo zemědělství České republiky připravuje včelařský program na následující tři roky.
2010/3/85
Vážení čtenáři,
mnozí z vás jste členové PSNV-CZ. Členstvím v této organizaci pomáháte naplňovat cíle společnosti (jednoduché a dostupné včelaření, dlouhodobě udržitelné postupy zlepšování zdravotního stavu včel, vydávání odborného včelařského časopisu, včelařské vzdělávání – např. Letní školy nástavkového včelaření nejen pro začínající, apod.), máte také možnost čerpat některé z členských výhod, jejichž výčet je aktualizován na webu: www.n-vcelari.cz/vyhody
Ti z Vás, kteří nejsou členy PSNV-CZ, ale mají o členství zájem, se mohou na tomto webu také elektronicky zaregistrovat. Přímá adresa pro registraci je zde: www.n-vcelari.cz/registrace
Pokud se stalo, že jste se již pokoušeli registrovat a nepřišla Vám do Vaší e-mailové schránky přihláška, pak registrace neproběhla korektně (např. nesprávným uvedením některého z údajů). Pokud Vám do 24 hodin není doručen žádný potvrzující e-mail, pak neváhejte vyzkoušet registraci znovu.
V případě jakéhokoli případného problému s registrací mě prosím kontaktujte, nejlépe e-mailem.
Lukáš Matela
jednatel PSNV-CZ
2007/6/10
Rádi bychom vás informovali o chystané změně internetových stránek www.n-vcelari.cz. Stávající stránky, stejně jako časopis Moderní včelař, vznikaly na základě dobrovolnosti a nadšení jednotlivců (členů a příznivců PSNV-CZ). Stránky jistě obohatily informovanost široké včelařské veřejnosti se zájmem o pokrokové způsoby včelaření s využitím všech nám dostupných poznatků. Bylo zde uveřejněno mnoho vynikajících článků týkajících se zejména nízkonástavkového včelaření a bylo využito mnoho informačních zdrojů. Za všechny bych uvedl výborné překlady i původní články dnes již zesnulého prvního předsedy PSNV-CZ Jindřicha Boháče, ale i mnoho dalších příspěvků a poznatků jiných autorů. Do nových připravovaných stránek bude tento „zlatý fond PSNV“ samozřejmě zakomponován.
2016/2/54
26. února 2016 došlo v Nasavrkách v rámci Valné hromady Asociace profesionálních včelařů, z. s., (APV), k jejímu setkání s Pracovní společností nástavkových včelařů CZ, z. s. Za PSNV-CZ se jednání zúčastnili předseda RNDr. Leopold Matela a místopředseda Radomír Hykl. Valné hromady APV se mimo jiných zúčastnili: zástupce MZe Ing. Petr Krejčík a kolegové ze Slovenska, Ing. Tibor Jókay a Rostislav Umysa.
2016/2/54
Na tuto otázku je velmi jednoduchá odpověď. Nikoliv. V odpovědi budu citovat včelařskou výzkumnici, světově známou Marlu Spivak z univerzity v Minnesotě: „Ačkoliv je naší EPA (Agentura federální vlády USA pro životní prostředí, pozn. autora) kyselina šťavelová nyní povolena, je v Kanadě používaná už od roku 2010 a v Evropě více než 20 let.“
2016/5/4
Včelařskou současnost charakterizují snahy o dosažení pozitivních změn v oboru. Aktivní včelaři mají zájem navázat na tradice svých předků. V minulosti již vznikly a také v současnosti vznikají samostatné spolky, sdružující včelaře jak podle oblastí včelaření, tak podle zájmových včelařských specializací. Stávající spolek, počtem členů většinový a centrálně řízený, se všemi svými problémy a stagnujícími podmínkami pro činnost, jak se zdá, současným požadavkům a potřebám nevyhovuje.
2017/11/44
Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ se stala dle platné legislativní úpravy připomínkovým místem Ministerstva zemědělství (Legislativní pravidla vlády). Skoro se nám chtělo zajásat. Konečně budeme mít možnost navrhovat a komentovat znění novelizace a tvorbu některých právních úprav týkajících se včelařství.
2017/7/44
Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., odeslala Státní veterinární správě 13. června 2017 níže uvedené stanovisko, iniciované jednáním na téma Mor včelího plodu, které mělo následný den proběhnout v Praze. Na toto jednání byla PSNV-CZ, z. s., Státní veterinární správou pozvána, ale bohužel se ho nikdo nemohl zúčastnit. S vědomím důležitosti této schůzky zaslala PSNV-CZ dopis, který zároveň kromě SVS adresovala též Ministerstvu zemědělství ČR a jako otevřený dokument ho též poskytla Modernímu včelaři.
2014/4/5
Dotace 1.D
Řadu let se plošně národní dotace 1.D včelařům vyplácí a její smysl je v Zásadách, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací na základě § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů [1] (dále jen Zásady) definován jako „zabezpečení opylování zemědělských hmyzosnubných plodin“. Každoročně od konce srpna začíná frmol se sbíráním formulářů a vypisováním údajů.
Od roku 2012 je v Zásadách uvedena podmínka poskytnutí dotace:
„Podmínkou pro poskytnuti dotace je umožněni komisionálního hodnocení poskytnutých údajů přímo na stanovišti včelstev pověřenými zástupci Českého svazu včelařů, o. s.“
Tato podmínka mě zarazila a začal jsem přemýšlet o tom, zda je takováto podmínka vůbec možná.
2011/5/132
Vážení čtenáři, nastává období klidu na včelnicích či ve včelínech. Je zřejmé, že v současnosti je základním problémem zdravotního stavu včel nákazová situace v kleštíkovosti (varroóze). Nechci tím podcenit mor včelího plodu a nosematózu, jejiž původcem mimo již známé Nosemy apis může být nově i daleko agresivnější Nosema ceranae. Tato onemocnění jsou samozřejmě rovněž velmi závažná a vedou jak ke ztrátám včelstev, tak i k šíření nákazy.
2012/2/40
Vážení čtenáři,
tento úvodník jsem sepsal při návratu z brněnské zemědělské výstavy Techagro, kde samozřejmě nechyběla ani část včelařská. Brněnští organizátoři jí ve svém volném čase věnují velké úsilí a tentokrát jim byl vyčleněn pro včelaření dosud největší výstavní pavilon. Účast vystavovatelů byla velmi slušná a organizátorům patří velký dík.
2020/6/11
Ve svém příspěvku se autor věnuje praktickým poznatkům použití organických kyselin ve včelařství. Současná zootechnika včelařství využívá v nemalé míře organické kyseliny při zvládání napadení včel varroózou. Dnes je více než zřejmé, že jakékoliv opatření s využitím chemických látek či fyzikálních principů (termoošetření, ošetření např. ultrazvukem) je z dlouhodobého hlediska rozporuplné s ohledem na stále se opakující kolapsy včelstev i přes neustále razantnější a častější zásahy.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout
ZDE.
2019/5/14
Když člověk pár let včelaří, všimne si rozdílu mezi jednotlivými roky, rozdílu v chutích medu, rozdílu v potřebě doplňování zimních zásob, rozdílu ve zdravotním stavu včelstev. Pátrá-li po příčinách, nabízejí se snůškové poměry jako podstatný faktor včelaření. Zlepšit je může výsadba stromů.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2019/6/36
Osud je nevyzpytatelný. Jako nová Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Slezské odrůdy jsme se dostali k zdánlivě včelařsky méně významné problematice, nakonec však s potenciálně velkým dopadem pro pestřejší a bohatší včelí pastvu.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit