Články Autora Miroslav Hřebecký

Vynulovat

Využití krmných těst

Miroslav Hřebecký

2017/3/20

Možná jste také byli vychováni svými včelařskými mentory k postoji, že dokrmování včelstev v předjaří z důvodu poklesu zásob pod kritickou hranici je ostudou včelaře, který byl při medobraní velkým hamounem a následně špatně odhadl podletní doplnění zásob. Poslední zima byla zase jednou jak má být a jaro bude nejspíše také krásně pozvolné, ale když vezmeme několik posledních zim, které byly nejteplejší vhistorii, jasné je, že letos šlo spíše o výjimku a skleníkový efekt koná své.Mnohá léty ověřená včelařská pravidla a zaručené postupy tak berou za své. V situaci, kdy při teplé zimě na mnoha místech matky téměř nepřeruší plodování, čemuž odpovídá násobná spotřeba zásob, dochází zcela běžně k potřebě doplnit po první předjarní kontrole včelstev někde zásoby.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Včely a zloději

Miroslav Hřebecký

2017/11/8

Vždy, když přijde do revíru škodná, kterou nečekáme, zaskočí nás to. Dílo zlodějů, kteří odcizí vybavení nebo dokonce přímo včely, bolí dvojnásob. Dotýká se nás to tam, kde bije srdíčko naplno. Jak se s touto zkušeností jednak vyrovat, jednak jí předchízet, se dozvíte v tištěném Moderním včelaři nebo v jeho elektronické verzi.

 

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout ZDE.


Přípravka Letní školy nástavkového včelaření

Miroslav Hřebecký, Jitka Hřebecká

2015/2/6

Na Letní škole nástavkového včelaření se objevují účastníci s různou úrovní zkušeností se včelařením. Informační smršť dává zabrat každému, zvláštní péči a ohled ale zasluhují lidé, kteří se do včelaření chtějí pustit a v oboru se teprve rozkoukávají. Na podzim vznikla na společném setkání lektorů letních škol myšlenka uspořádat pro ně zvláštní kurz nazvaný přípravka, který by byl zaměřen na úplné základy pro účastníky, kteří si včelstva teprve plánují pořídit. Nabídli jsme svoje lektorské zkušenosti kantorů i svoje zázemí a rozhodli se uspořádat první takovouto přípravku u nás v Myslíči u Benešova.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Med s příběhem

Jitka Hřebecká, Miroslav Hřebecký

2015/1/15

Co se ti vybaví, když se řekne český venkov? Možná ti naskočí vzpomínky na začínající prázdniny, blankytně modrou oblohu, zvuky probouzejícího se dne, zpěv ptáků z nedalekého remízku. A taky bzučení hmyzu. Nejsilněji se ozývá z lip, které jsou právě na vrcholu květu. To pilné včelky sbírají jeden z nejlepších nektarů, jaký umí příroda poskytnout. A pak z něj dokáží vytvořit med, ten slaďoučký léčivý zázrak, bez něhož si nedokážeš představit nedělní snídani ani zimní čaj s citrónem.

 

Návrat ke kořenům je lákavý

Zkoušeli jste někdy u svých zákazníků brnkat na tyto struny emocí spojených se zasunutými vzpomínkami? Poslední dobou jsme asi všichni zaznamenali zvýšenou poptávku po všem přirozeném, co respektuje tradici a staré postupy a je prosto novot s nepříjemným nádechem moderní civilizace. Není divu, že současnost se svým horečným tempem leckoho unavuje, a tak lidé touží alespoň na čas, ve chvílích svého volna si odskočit pryč, do časů jejich babiček a dědečků, s čímž je hodně často asociován právě venkov a jeho krajina, kde se místy jakoby zastavil čas.

Jak na to šli dva pražští kantoři

Jsme oba rodilí Pražáci, kteří se před třinácti lety rozhodli odejít z města do malé středočeské vesničky, kde jsme zakoupili menší zemědělskou usedlost. Nemáme pole, nechováme dobytek, ale postupně jsme se obklopili drobným zvířectvem a díky velké zahradě se našlo místo i pro včely. Včelaříme sedmým rokem, v tuto chvíli s dvaceti včelstvy na dvou stanovištích. Postupně jsme si ujasnili, že chceme jít cestou přirozeného chovu v čistě dřevěných úlech, s minimem chemie, což obnáší především léčení výhradně organickými kyselinami a čeká nás výhledově i přechod na uzavřený koloběh vlastního vosku.

Protože jsme oba učitelé, je pro nás přirozené, že vedle cílené snahy proniknout do oboru co nejhlouběji se snažíme nechávat nakouknout pod pokličku i lidem, kteří nevčelaří. Mnoho laiků zajímá, jak to včely mají zařízeno, jaký je proces vzniku medu a jaké jsou postupy onoho tradičního včelařského řemesla, které patřilo a patří ke každé vesnici. Je starou učitelskou pravdou, že slyšené ulpí v paměti z deseti procent, viděné ze třiceti, ale to aktivně prožité z více než 90 %. Kombinací popsaného zájmu o včelařství a důležitosti prožitku nám vyšel dnes již osvědčený postup:

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Téma inverty: Krmit, či nekrmit?

Jitka Hřebecká, Miroslav Hřebecký

2014/2/23

Vynořily se docela nedávno, každý o nich slyšel, málokdo se odvážil je vyzkoušet. Mnozí je viděli na svých cestách po Švýcarsku, Německu nebo Rakousku, u nás vůči nim panuje přinejmenším nedůvěra a opatrné vyčkávání. Řeč je o tekutých invertních krmivech pro včely.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit