2016/3/34
Mateří kašička je využitelná z pohledu její charakteristické vůně, tedy feromonu mateří kašičky. Víme, že mateří kašičkou je krmen mladý plod a že včely, které ošetřují tento plod, nebodají a nejsou agresivní. Také je známo, že včelaři chovající matky a pracující s matečníky, které vždy voní přebytkem mateří kašičky, včely vůbec nenapadají. Tento fakt mě vedl k zamyšlení jak ošetřovat včelstva s využitím vůně, tedy feromonu mateří kašičky tak, aby se včely ke mně při ošetřování chovaly vždy přátelsky.
2016/3/34
V následujícím článku přináší své praktické zkušenosti včelař František Pošar. Věříme, že text se stane předmětem vašich diskusí na www.modernivcelar.eu.
2019/8/22
Přáním každého včelaře je připravit svá včelstva na zimu tak, aby ji co nejlépe přečkala a odolala mnohdy drsným podmínkám i zimním nástrahám. Proto jsme měli začít s přípravou na zazimování již začátkem července. Pokud jste to letos neudělali, považujte tento článek za rady pro příští rok.Přáním každého včelaře je připravit svá včelstva na zimu tak, aby ji co nejlépe přečkala a odolala mnohdy drsným podmínkám i zimním nástrahám. Proto jsme měli začít s přípravou na zazimování již začátkem července. Pokud jste to letos neudělali, považujte tento článek za rady pro příští rok.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2019/4/16
Článek Františka Pošara z Malince u západočeského Švihova, který včelaří už padesát let, se věnuje zebrování jako prostředku snižujícímu pravděpodobnost vyrojení včel.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit