Možnost zakoupit toto číslo.
Toto číslo již nelze na e-shopu PSNV zakoupit.2017/3/0
V nabídce dánské firmy se včelařskými potřebami Swienty se objevila nová pomůcka „BeeGym“. Jejím účelem je podpořit či vyprovokovat tzv. grooming včel neboli hřebelcování, což je aktivní odstraňování kleštíků dělnicemi z povrchu jejich těla. Redakce Moderního včelaře mě požádala o vyjádření, nakolik může být tato pomůcka funkční a účinná.
Foto http://www.swienty.com/shop/vare.asp?side=0&vareid=115850
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/4
Milí a vážení,
zřejmě se nenajde nikdo, jemuž neprošla přes rty věta „kdybych to byl býval věděl/a, tak bych se do toho nikdy, ale nikdy nepouštěl/a“. Páráním nefunkčního zipu počínaje a přestavbou rodinného domku konče. Docela by mě zajímalo, kolik lidí takhle však lká nad úly. Nikoho takového totiž osobně neznám, i když prý tací existují. V okolí mám spíš ty, kteří naplňují varování mého včelařského guru: „Jedny včely? Pro začátek alespoň dvoje, troje. Za pár sezón jich budeš mít stejně mnohem víc, uvidíš.“ Měl pravdu a „kdybych to byla bývala věděla dřív, jak jsou včely bezva, tak bych se do toho byla bývala pustila mnohem dřív“.
2017/3/4
Environmentální stránky www.enviweb.cz přinesly začátkem března informaci, kterou bychom neměli minout. Dánsko, již nyní na špičce organického zemědělství, chce zcela přejít na tento způsob pěstování plodin a chovu zvířat.
2017/3/5
Ministerstvo zemědělství ČR prostřednictvím své mluvčí Markéty Ježkové odpovědělo na dotazy kolem novely plemenářského zákona.
2017/3/6
Nárůst počtu nepůvodních druhů nevykazuje žádné známky zpomalení, ukázal mezinárodní tým 45 vědců, vedený pracovníky výzkumného centra v německém Senckenbergu a vídeňské univerzity, na němž se podíleli tři vědci z Botanického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Během posledních století počty nových introdukcí po celém světě trvale rostou, přičemž více než třetina z celého zaznamenaného počtu se odehrála mezi roky 1970 až 2014. Studie vyšla v prestižním časopise Nature Communications.
2017/3/8
Bernadette Bächle-Heldová a Ursel Bühringová ve své knize tvrdí, že obklady a zábaly nám dělají dobře a jsou účinné. Nejen z bylinek, tvarohu, ale například i z vosku, jak uvádí jedna z uvedených receptur.
2017/3/8
Nové mikrodrony se speciálním vybavením zvládnou elegantně opylit živé rostliny. Už se nebudeme muset bát o úrodu.
Foto: Opylovací mikrodron v akci.Autor Eijiro Miyako.
2017/3/9
Humanitární organizace Člověk v tísni podporuje od roku 2013 v provincii Samangan na severu Afghánistánu 25 začínajících včelařů. Jsou to lidé z venkovských rodin, kteří mají o chov včel opravdový zájem, protože jim v této chudé oblasti pomáhá získat nové možnosti obživy.
2017/3/10
První jarní měsíce jsou ve znamení pylové snůšky, tolik potřebné pro zdárný vývoj nové generace včel. Stačí však včelstvům „jen“ přírodní zdroje? Nebo bychom jim měli pomoci v rozvoji dodávkou pylu přímo do úlu? To jsou otázky, které si možná klade v těchto dnech řada chovatelů. Článek docenta Mendelovy univerzity v Brně z oddělení včelařství Ing. Antonína Přidala, Ph.D., sumarizuje odborné studie a terénní výzkumy věnované tomuto problému. Text zároveň otevírá Téma aktuálního vydání Moderního včelaře, kterým je nejen podněcování pylem, ale také doplnění zásob, pokud už včely přes zimu vše spotřebovaly.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/14
Kvetoucí olše signalizují nástup předjaří. Je to období růstu včelího společenství, zatím bez stavebního pudu. Včelstvo se snaží zvýšit svůj početní stav, aby mělo, až nastane snůška, co nejvíce „pracantů“ k využití darů přírody. A tak úlová váha zaznamenává stále větší úbytek zásob. Jakmile to počasí trochu dovolí, nosí létavky do úlu vodu a pyl. Včelař už je celý natěšený. Po dlouhé zimě mu chybí přímý kontakt s chlupatými tělíčky jeho miláčků, ale zároveň se mu v hlavě honí spousta otazníků. Budou moje včelky dost silné, až nastane snůška? Mám podněcovat nebo ne? A když ano, jak, kdy, nemůže to mít pro včely nějaké negativní důsledky? V literatuře, na internetových fórech a webových stránkách nalezneme různé názory. Text v Moderním včelaři není proto radou, zda podněcovat nebo ne, ale spíše jen krátkým, jistě ne zcela úplným, výčtem obecně uváděných způsobů podněcování a zkušeností z vlastní praxe.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/16
Termín jarní podněcování jsem zaslechl už v počátcích své včelařské praxe, spíše v odmítavém smyslu. Rozuměl jsem tomu tak, že existuje teorie jarního přikrmování, která by měla včely podnítit k vyššímu výkonu při snůšce. Za 14–15 let své včelařské praxe jsem však nenarazil na potvrzení této teorie. Známý odborník, (nechci jmenovat, už totiž nevím, kdy a kde přesně) se v nějakém svém článku zmínil o pokusu, ze kterého vzešlo, že podněcovaná včelstva se svým pozdějším výkonem nijak významně nelišila od včelstev ponechaných na vlastních zdrojích. Jak ho řeším já? Přečtěte si Moderního včelaře v tištěné nebo elektronické podobě.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/18
Před pár lety jsem řekl před jedním včelařem, že jdu budit včely. Jeho reakce byla nečekaná, co to je za hloupost, to snad nikdy neslyšel. Jste také zvědaví, jak se včely budí? Budeme na ně bouchat „Vstávejte!“? Nebojte se, nebudeme je skutečně budit. Sousloví „buzení včel“ používal můj děda, avšak nyní se ten pěkný český název jarního podněcování už vytratil ze slovníku. Podle mě je to škoda. Víc v našem časopise.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/20
Možná jste také byli vychováni svými včelařskými mentory k postoji, že dokrmování včelstev v předjaří z důvodu poklesu zásob pod kritickou hranici je ostudou včelaře, který byl při medobraní velkým hamounem a následně špatně odhadl podletní doplnění zásob. Poslední zima byla zase jednou jak má být a jaro bude nejspíše také krásně pozvolné, ale když vezmeme několik posledních zim, které byly nejteplejší vhistorii, jasné je, že letos šlo spíše o výjimku a skleníkový efekt koná své.Mnohá léty ověřená včelařská pravidla a zaručené postupy tak berou za své. V situaci, kdy při teplé zimě na mnoha místech matky téměř nepřeruší plodování, čemuž odpovídá násobná spotřeba zásob, dochází zcela běžně k potřebě doplnit po první předjarní kontrole včelstev někde zásoby.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/22
„Počátkem nového tisíciletí se spásou včelařského průmyslu stal akaricid Taktic. Teď to ale vypadá, že je načase pokročit, a proto experimentuji s jeho potenciální slibnou náhradou,“ uvádí Randy Oliver v článku Výzkum financovaný samotnými včelaři na svém webu www.ScientificBeekeeping.com
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/26
Spolková republika Německo má rozlohu 357 023 km² a 82 200 000 obyvatel. V roce 2016 registrovalo Německo něco přes 800 000 včelstev, která chová necelých 120 000 včelařů. Z toho 96 % včelařů chová méně než 25 včelstev. Více než 50 včelstev chová asi 1 % včelařů. V největším počtu je chované kraňské plemeno, pro které mají spolkové země k dispozici 16 ostrovních oplozovacích stanic a 80 izolovaných oplozovacích stanic ve vnitrozemí, a 75 inseminačních laboratoří – míst, kde je možné provádět (využívat i jako placenou službu) inseminaci. Dalšími plemeny chovanými v Německu je buckfastské plemeno, vlašské plemeno a v Německu původně rozšířené tmavé plemeno. Článek se věnuje šlechtění na varroatoleranci podle Sdružení včelařů AGT (Arbeitsgemeinschaft Toleranzzucht).
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/28
Také máte pocit, že se v poslední době až příliš hovoří o tzv. moru včelího plodu, mezi laickou veřejností pak o „moru včel“? Já ano, a myslím si, že všeliké strašení není na místě. Pokud se o problematiku začnete trochu více zajímat, zjistíte, že ono strašidlo zas až tak strašné není. Dovolte proto krátké zamyšlení, námět do diskuze.
2017/3/29
K původu moru včelího plodu a názvosloví bych chtěl uvést jen poznámku, že název, který se často v zahraničí používá, tedy americká hniloba a evropská hniloba pro onemocnění, nemá nic společného s původem těchto chorob. Jde spíše o to, kde se blíže popsaly, nicméně obě onemocnění včelího plodu jsou choroby s celosvětovým výskytem a jedná se o velmi stará onemocnění plodu včely medonosné. S autorem však souhlasím, že slovo mor pro označení onemocnění, které způsobuje bakterie Paenibacilus larvae, se opravdu nehodí, především kvůli biologickým vlastnostem, rozsahu výskytu a vlastnímu průběhu.
2017/3/30
Existuje řada návodů na včelaření v nástavkových úlech. Mnoho z nich se věnuje záměně nižších či vyšších nástavků v rámci jednoho včelstva. Těmto zásahům se připisují magické schopnosti ovládat chování včelstva, schopnost urychlit či naopak zpomalit bouřlivost rozvoje plodového tělesa. Hlavní argument pro jejich nasazení je zvýšit produkční schopnosti včelstva. Ani nezpochybňuji dosažené výsledky při těchto způsobech chovu včel, ani nepopírám možnou neochotu je důsledně odzkoušet a ověřit jejich výsledky. Snad v tom hraje roli má zažitá konzervativnost vlastní většině české včelařské veřejnosti. Spíše však moje lenost a z toho vyplývající hledání takových možností, které mě budou minimálně fyzicky namáhat. Raději budu dělat s vyšším počtem včelstev než používat pracné postupy nebo manipulovat s těžkými úly. V článku se podělím o své zkušenosti.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/32
Úly máme na stanovištích umístěné volně, takže nás nepřekvapí, když se v zimě občas objeví škůdce, který se pokusí přiživit na úkor včel. Většinou je to nějaký malý hlodavec, a tomu se dá předejít tím, že dobře zabezpečíme česna. Když jsme ale koncem ledna dorazili na kontrolu lesního stanoviště, čekalo nás překvapení.Jak si přečtete v tištěném nebo elektornickém třetím letošním čísle Moderníh včelaře, za vším byla....
Foto Dani Kropivnik, Wikimedia, Creative Commons BY-SA.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/33
Pracovní společnost nástavkových včelařů, z. s., se zapojí v roce 2017 do grantu v programu ROZE projektu AV21. Jedná se o spolupráci při tvorbě a prezentaci materiálů o zdraví včel a čmeláků na školách, při přednáškách a výstavách a dalších vzdělávacích akcích pořádaných PSNV. Hlavním řešitelem je Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
2017/3/33
Vrcholná událost Světové asociace včelařských spolků Apimondia se koná od 29. září do 4. října 2017 v Istanbulu.
2017/3/34
Včelí měl, zvaná taky zimní měl, tvoří vykousaná vosková víčka za zimních zásob a mrtvé včely, které v období zimy padají na dno úlu. Včelař nachází během jarní prohlídky různé množství těchto včel, zpravidla od 250 do 300 g tělíček. Nadměrný spad mrtvolek může mít více příčin. Někdy to bývá slabé včelstvo, nepříznivé povětrnostní podmínky jako nízká teplota nebo dlouhé předjaří, v jiných případech jsou to nemoci, varroáza, nosematóza, špatná matka, nevhodné rozložení zimních zásob v úlu nebo jejich úplné vyčerpání. Uhynulé včely však mají stále ještě některé dobré vlastnosti, využitelné v apiterapii.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/36
19. století lze bez nadsázky nazvat stoletím změn ve způsobech včelaření, úly nevyjímaje. Vliv na to bezesporu měly také změny, k nimž docházelo i v ostatních odvětvích lidské činnosti, ať už se jednalo o rozvoj průmyslu, zintenzívnění zemědělské produkce či rychlejší předávání informací mezi obyvateli v různých koutech Evropy a světa.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/39
Včelkohraní je hravá lesní soutěž pro děti a rodiče s cílem vzdělávat hlavně mladou generaci v oblasti včelařství. Tuto akci jsme začali pořádat pro naše děti a pozvali jsme jejich kamarády. Účastníci si akci oblíbili, proto jsme ji začali organizovat každoročně. Celkově se už uskutečnilo pět ročníků od roku 2012 do roku 2016. V prvním roce akce se zúčastnilo 35 dětí v doprovodu rodičů, naposledy 150 dětí v doprovodu rodičů. Letos nás čeká ročník šestý. Ten se uskuteční 22. 4. od 13.30 hodin v Borku u Českých Budějovic. (www.medovafarma.cz)
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/40
Severní Evropa a tedy i Německo byly původně osídleny tmavým plemenem včely medonosné (Apis
mellifera mellifera). Dzierzon (1811-1906), ve své době velice vlivný včelařský odborník, zavedl v roce 1847 pohyblivé dílo, jehož výhody se ukázaly hlavně při práci s mírnými včelami. Proto doporučil import jižních plemen včel, která na základě svých poznatků považoval za velmi vhodná. Mnozí včelaři následovali jeho rady a dovezli hodně včelstev z Rakouska a Slovinska (A. m. carnica), Itálie (A. m. ligustica), ale také z Blízkého východu. Co bylo důsledkem, řeší tento článek.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/41
S rostoucím poznáním, že původní lokálně přizpůsobené plemeno včel vykazuje proti hybridům a „přistěhovalcům“ výhody, nabývá na významu nutnost zajistit pro tato plemena chráněná území.
Od doby industrializace používá člověk intenzivně globální zdroje a zatěžuje přitom ekosystémy. Tím dlouhodobě ohrožujeme vlastní existenční základnu. Touto problematikou se zabývala Organizace spojených národů, a v prosinci 2013 vstoupila v platnost dohoda o biologické rozmanitosti. Švýcarsko ji ratifikovalo v roce 1994, což znamená, že i švýcarské kantony mají povinnost druhovou rozmanitost a ekosystémy zachovat a využívat "trvale udržitelně". Vedle mnoha jiných živočichů se to týká i domácích včelích plemen. Jaká je současnost? To se dozvíte v tištěném nebo elektronickém vydání březnového čísla časopisu Moderní včelař.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/43
Už jste někdy viděli více než 400 včelařů pohromadě? My ano. V sobotu 25. února 2017 v saském příhraničním městečku Ebersbach. Konal se zde totiž pátý ročník konference Hornolužický odborný včelařský den (5. Oberlausitzer Bienenfachtag). Díky nově navázaným kontaktům byli pozvaní také čeští včelaři, kterých se nakonec přihlásilo na čtyřicet. Německých kolegyň a kolegů bylo tři sta šedesát. Zájem byl však daleko větší a kvůli kapacitě sálu museli organizátoři přihlašování uzavřít. Tím větší dík jim patří za vstřícnost vůči nám.
2017/3/43
Začátkem února proběhl ve Zruči nad Sázavou dvoudenní workshop pro stávající lektory PSNV. První den byl věnován zásadám správné prezentace. Kurz vedli zkušení přednášející Mgr. Ladislav Koubek a Ing. Tomáš Baran z brněnské agentury Motiv P.
2017/3/44
„Včela a člověk“ – takové bylo téma 26. ročníku akce Apisticus Tag, který se konal 11.–12. února 2017 v německém Münsteru. V centru programu zůstaly jako v minulých létech odborné přednášky.
Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit
2017/3/44
E-předplatné je nový, moderní a praktický způsob jak si předplatit a vychutnat své oblíbené tituly kdykoliv a kdekoliv.
2017/3/45
Již čtvrtý ročník projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev je spuštěn od poloviny března! Společnými silami se můžeme podílet na průzkumu o zdravotním stavu našich včelstev, úspěšnosti jejich zimování a sledování faktorů, které úspěšnost zvyšují nebo snižují. Pojďme se tedy ohlédnout za uplynulou sezónou a uložit své výsledky a pozorování ve formě zodpovězeného dotazníku.
2017/3/45
V případě zájmu o prohloubení svých znalostí doporučujeme, abyste se zapsali na některou z Letních škol nástavkového včelaření, které pořádá Pracovní společnost nástavkového včelaření. Podrobnosti o všech najdete na http://www.psnv.cz/lsnv/. Níže uvádíme přehled možností a stav naplněnosti jednotlivých kurzů.
2017/3/45
Nežádáme na ministerstvu financí žádnou úlevu v otázce elektronické evidence tržeb (EET). Pro příležitostný prodej vydavatelské produkce (učebnice, knihy, časopisy) spadá PSNV do druhé vlny zavádění EET od 1. 3. 2017.